آخرین مقالات

تا حالا دقت کردید لباساتون چندبار توی ماه شسته می شه؟

حتما تا حالا براتون پیش اومده لباسی که جنسش هم خوب بوده تو این شست و شوهای مداوم رنگش بره، پارچش کهنه بشه و هزارتا اتفاق بد دیگه براش بیفته؟ 

 

همه ی اینا اتفاق می افته چون با روش های درست شست و شو  هر پارچه آشنایی نداریم.

 

 ما به شما راهکارهای ساده ای ارائه میدیم که باعث می شه عمر لباسای قشنگتون بیشتر بشه.

 

لباس هایی با پارچه جین : 

 

برای شستن لباس های جین نکته خیلی مهم اینه که حتما اونارو پشت و رو کنید.

 

اگه شلوار هست زیپ اونو حتما ببندید.

 

 

این کار باعث می شه که رنگ پارچه جین نره و بستن زیپ مانع سایش لباس جین و لباس هایی می شه که همراه اون توی ماشین لباسشویی هستن.

نکته بعدی اینه که لباس های جینو نباید زودبه زود یا دیر به دیر شست.

هر دو عمل باعث از بین رفتن رنگ پارچه می شن.

حواستون باشه که اصلا نباید لباس های جینو در دمای بالای 40 درجه سانتی گراد بشویید چون بافت پارچه از بین میره.

دیدید بعضی وقتا لباس های جینو از توی ماشین لباسشویی درمیاریم و با همچین صحنه ای مواجه می شیم؟می دونید چرا این اتفاق می افته؟

زمانی این اتفاق می افته که ماشین لباسشویی برنامشو تموم کرده و خاموش شده و ما چند ساعت بعد لباسو از توی ماشین دراوردیم و آویزون کردیم تا خشک بشن. این مدت زمانی که توی ماشین و به حالت مچاله بوده باعث می شه توی قسمت تاخوردگی های چروک، سفید بشه و لباس شما خراب بشه. پس حواستون باشه بلافاصله اونو از توی ماشین لباسشویی دربیارید و توی سایه و  هوای آزاد آویزونش کنید.

 

بعضی از لباس های جین هستن که رنگ میدن، اول که سعی کنید لباس های جینی که رنگ میدنو نخرید چون رنگ روی پارچه تثبیت نشده و این رنگ ها خیلی مضر هستن.ولی اگه  لباس جینیو خریدید که رنگ میداد، قبل از اینکه اونو بپوشید کارهای زیرو انجام بدید:

لباس جینو توی یک تشت بذارید. سه فنجان و یا اگه لازمه بیشتر، سرکه سفید و کمی آب سرد روی لباس بریزید و اجازه بدید لباس 15 دقیقه در سرکه خیس بخوره.

 

لباس‌ جینو پشت‌و رو کرده و بعد آبکشی کنید و بعد از اون، با پودر یا مایع مخصوص ماشین لباسشویی و مجددا یک فنجان سرکه بشوئید و در سایه و هوای آزاد آویزون کنید تا خشک بشه.

 

از بین بردن لکه از روی لباس جین :

 

اگه روی لباس جینتون لکه شد هر چه سریعتر برای از بین بردن لکه اقدام کنید.لکه های قدیمی سختتر از بین میرن.

اگه لکه روغن  روی لباستون بود زیر اون قسمت از لباس که لکه هست یک ظرف بذارید و بعد روی اون سه قاشق سرکه سفیدبریزیدو روی اون نمک دریا بریزید بطوریکه همه ی لکه با نمک پوشونده بشه  و اگه لکه قدیمی بود می تونید خیلی کم جوش شیرین به اون اضافه کنید و بذارید یک ساعت بمونه و سپس اونو آبکشی کنید و بعد از پشت و رو کردن کردن لباس، با ماشین لباسشویی بشویید.

 

روش شستشوی لباس های پشمی و بافت:

 

 

حالا که پاییز قشنگ اومده و زمستون تو راهه وقتشه که بیایم راجع به روش های شستشو و نگهداری لباس های زمستونه صحبت کنیم.

لباس های پشمی و بافت در صورتی که درست شسته و خشک نشن، ممکنه تنگ و کوتاه  یا بلند و شل بشن.

 

نکته اول که خیلی مهمه اینه که حتما همیشه قبل از شستن لباس به برچسب اون دقت کنید. ببینید چه روشی رو بهتون پیشنهاد کرده و معمولا درجه حرارت آب  و نوع مواد مناسب مثل پودرهای بدون آنزیم و غیره برای شستشو  در اون ذکر شده.

نکته بعدی اینه که قبل از شست و شو حتما لباسو پشت و رو کنید تا لباستون در زمان شستشو پرز نده.

 

شست و شو با دست یا ماشین لباسشویی:

 

به تنظیمات ماشین لباسشویی دقت کنید اگر درجه مخصوص لباس های پشمیو نداشت روی حالت Handwash قرار بدید و با پایین ترین درجه حرارت آب و هم چنین پایین ترین درجه سرعت چرخش اونو بشویید. از پودر بدون آنزیم یا مایع شستشوی لباس ملایم  استفاده کنید.و اصلا از خشک کن ماشین هم استفاده نکنید.

 

ترجیحا از آب سرد برای شستشوی لباس زمستانی پشمی استفاده کنید.

از مایع بدون آنزیم یا صابون ملایم استفاده کنید و لباسو چنگ نزنید و به آرومی با دست روی اون بکشید.

برای اینکه آب اضافیه اونو بگیرید اونو مچاله نکنید و فشار ندید.

 

توصیه می‌کنیم که لباس‌های زمستانی ضخیم را با ماشین لباسشویی و لباس‌های بافت ظریف را با دست بشویید.

 

روش خشک کردن لباس های پشمی و بافت:

لباس های بافتنی کاملاً خیسو به هیچ وجه آویزان نکنید چون باعث کش آمدن قسمت هایی از لباس می شه و هم چنین برای گرفتن آب اضافی لباس از خشک کن ماشین  لباسشویی  استفاده نکنید. چون چرخش زیاد باعث تغییر شکل و خراب شدن لباس پشمی می شه.

بهترین روش این هست که پس از اتمام شستشوی لباس با دست یا ماشین لباسشویی، لباسو روی یک حوله تمیز قرار بدید و حوله را با لباس رول کنید تا آب اضافی اون گرفته بشه.

بعد از اینکه آب اضافی لباس گرفته شد، اونو روی سطح صاف پهن کنید تا خشک بشه.

 

 

اتوکشی و مراقبت از لباس های پشمی و بافتنی:

اگر تمایل دارید لباس پشمی خودتونو اتو کنید توصیه می شه که یک پارچه ی مرطوب  بر روی لباس پشمی  قرار بدید و بعد روی اون اتو بکشید چون در اثر حرارت مستقیم بافت لباس های پشمی از بین می ره .

برای نگهداری از لباس پشمی در کمد لباس ها، حتماً جیب لباس را خالی کنید و سعی کنید لباستون رو در محیط خنک نگهداری کنید.

لباس های پشمی رو درون کمدهای تنگ نگهداری نکنید چون این لباس ها برای سالم بودن نیاز به تنفس هوا دارند.

 

 

روش های لکه بری لباس:

 

برای هممون پیش اومده که لباسمون لکه شده و دیگه نتونستیم از اون استفاده کنیم.خیلی از لکه ها هستن که به راحتی از روی لباس پاک نمی شن ‌و نیازمند روش های خاصی برای لکه گیری هستن . با ما همراه باشید تا روش های آسون و سریع رو یاد بگیرید.

مهمترین بخش لکه‌ گیری اینه که در اسرع وقت تمیزکاری اولیه رو انجام بدید. هرچه سریع‌تر کار پاک کردن لکه را شروع کنید، احتمال اینکه بتوانید اونو برطرف کنید بیشتره. چه بسا که با همون لکه گیری به موقع و سریع خیلی از لکه ها از بین برن.

 

لکه روغن:

 

برای از بین بردن لکه ی روغن غذا که معمولا به خاطر ترکیب اون با مواد دیگه مثل زردچوبه و ...رنگیه ،به روش زیر عمل کنید:

 

هر گونه روغن و چربی اضافی رو با یک دستمال کاغذی بگیرید. مقدار کمی مایع ظرفشویی رو در آب بریزید و  آب رو هم بزنید تا کف کنه. حالا یک مسواک نرم کهنه بردارید و لکه رو با استفاده از حرکات دایره ای پاک کنید و دقت کنید که به هر دو طرف پارچه (داخل و بیرون از لباس) نفوذ کنه و سپس لباسو به تنهایی با مواد شوینده تمیز بشویید.

 

ولی اگر لکه روغن ،لکه روغن غذا نبود، یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن، اینه که اصلا به اون آب نزنید، زیر اون قسمتی که لکه شده یک کاغذ قرار بدید و بعد روی لکه رو با یک پودر جاذب مثل نشاسته‌ی ذرت، نمک، جوش شیرین یا پودر بچه بپوشونید و بذارید چند ساعتی بمونه. سپس بدون اونکه ساییده بشه، پودر را از روی پارچه بردارید. و سپس  بشویید. 

 

 

لکه شمع:

برای پاک کردن لکه شمع،ابتدا موم اضافی را بردارید.

سپس قسمت لکه شده را بین دو کاغذ خشک قرار بدید و با اتوی داغ اتو کنید، سپس اون قسمتو با مواد شوینده و اسفنج بشوئید.

آدامس:

برای پاک کردن آدامس، لباسو توی فریزر بگذارید تا منجمد بشه، اگر این‌کار براتون امکان‌پذیر نیست می‌تونید یک تکه یخ رو روی قسمتی از پارچه که آدامس به اون چسبیده قرار بدید. وقتی آدامس سخت و سفت شد می‌تونید اونو از پارچه جدا کنید، بدون اینکه لکه‌ای از اون باقی بمونه.

 

لکه چای یا قهوه:

خیلی سریع عمل کنید. اگر لکه، تازه و هنوز مرطوب هست به سرعت اونو  با یک حوله کاغذی یا چند دستمال کاغذی خشک کنید. این مرحله احتمال اثرگذاری مراحل بعدیو بیشتر می کنه.اگر از سرعت عمل بالایی برخوردار باشید و بلافاصله پیش از خشک شدن لکه،اونو با آب داغ شستشو بدید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

اگر بلافاصله قادر به شستشوی لکه ایجاد شده  روی لباستون نیستید، مقداری نمک روی سطح لکه بریزید. چند دقیقه صبر کنید تا کاملا موادو به خودش جذب کنه، بعد با دستمال کاغذی، نمکو از روی سطح لباس پاک کنید. بعد از مهیا شدن شرایط شستشو، می تونید با آب گرم و مواد شوینده به خوبی لباسو شسته و آبکشی کنید.(توجه داشته باشید که دمای آبو از روی حداکثر دمای ذکر شده روی برگه نحوه شست و شو که معمولا به لباس متصل هست چک کنید)

روش دیگه اینه که لکه را با آب سرد بشویید، به مدت 3 تا 5 دقیقه آن را از سمت پشت لکه، زیر شیر آب سرد بگیرید. لکه رو هر یک یا چند دقیقه بمالید. این کار به کمرنگ شدن لکه های سمج ترکمک می کنه. برای پاک کردن لکه های تازه تراین کار را 2 تا 3 بار تکرار کنید.

اگر لکه بزرگ باشه می تونید یک شب، لباسو در آب سرد نگه دارید. می تونید مقدار کمی شوینده هم در محلول آب بریزید تا کاملا تمیز بشه.

 

چسب حرارتی:

 

اگر زمان کافی دارید، پارچه چسبی را برای یک شب درون فریزر قرار بدید تا چسب شکننده بشه؛ به‌این‌ترتیب با استفاده از جسم کند مثل پشت چاقو می‌تونید اونو جدا کنید و با استفاده از پاک‌کننده‌های موجود در بازار چسب روی پارچه رو پاک کنید.

 

اگر زمان کافی ندارید، استون می‌تونه پاک کننده مناسبی باشه.ولی حتما باید روی قسمت کوچکی از لباس اونو امتحان کنید تا مطمئن بشید که به رنگ و بافت پارچه لباس آسیب نمی رسونه.

 

یک حوله زیر قسمت لکه شده قرار بدید، با پارچه‌ای آغشته به استون چسبو پاک کنید. برای پاک کردن لکه  اونو از بیرون به سمت داخل تمیز کنید. سپس با اسفنج به‌صورت ضربه‌ای روی لکه بزنید. بعد از پاک کردن چسب اونو به روش‌های معمول بشویید.

 

 

 

چسب قطره ای و چسب ناخن مصنوعی:

برای هر دو چسب به یک روش می تونید عمل کنید:

 

اول باید بزارید که چسب کاملا خشک بشه.

 

بعد با یک پارچه آغشته به استون(در اینجا منظور لاک پاکن های موجود که فاقد استون هستن نیست و باید درصد بالایی استون داشته باشه) روی قسمت کوچکی از لباس امتحان می کنید که به بافت و رنگ پارچه آسیبی نرسه.بعد روی لکه به آرومی با پارچه آغشته شده  به استون می کشید.

 

با استفاده از قسمت پشت چاقو سعی کنید تکه‌های شل شده و سست چسبو بکنید. ممکن است این مرحله نیاز به تکرار داشته باشد.

 

پس از کنده شدن چسب با توجه به راهنمای شستشوی پارچه، اونو بشویید.


 

 قبل از قرار دادن پارچه در خشک‌کن دوباره پارچه را بررسی کنید تا مطمئن بشید چسبی روی لباس باقی نمونده. اگر مقداری چسب روی لباس باقی مونده باشه، باید پاک بشه؛ چون دمای خشک‌کن باعث سفت شدن و چسبیدن چسب شده و کندن اونو تقریباً غیرممکن می‌کنه.

 

 

لکه جوهر:

 

 

برای پاک کردن لکه جوهر دائمی می‌تونید از الکل پزشکی استفاده کنید.

 

پارچه‌ی لکه‌دارو روی یک حوله‌ی سفید تمیز قرار بدید. اول الکلو روی گوشه‌ای از پارچه که در معرض دید نیست امتحان کنید. اگر پارچه تغییر نکرد و خراب نشد، محل لکه رو با الکل پاک کنید. حوله‌ی زیرین کم‌کم خیس می‌شه و لکه‌ی جوهر به اون نفوذ می‌کنه. برای اینکه پارچه دوباره جوهرو جذب نکنه، اونو به گوشه‌ی تمیز دیگه ای از حوله منتقل کنید. این کارو تکرار کنید تا تمام جوهر پاک بشه. سپس الکلو از محل بشویید.

 

اگر می‌خواهید جوهر خودکارو بشویید، بعد از استفاده از الکل، مقداری مایع لباس‌شویی معمولی روی محل لکه‌ بریزید و بذارید 3 تا 5 دقیقه بمونه و بعد در گرم‌ترین دمای آبی که به پارچه آسیب نمی‌زنه، لباس‌تان رو بشویید.

 

شاید عجیب به‌نظر برسه، اما خیسوندن پارچه در شیر ممکنه لکه رو پاک کنه. در یک ظرف کم‌عمق آن‌قدر شیر بریزید که روی لکه رو بپوشونه. محل لکه را در ظرف بذارید تا یک شب بمونه. روز بعد اونو بیرون بیارید و به روش معمول بشویید.

 

لکه مام عرق گیر:

ابتدا لباسو پشت و رو کنید، سپس یک کاسه کوچک از محلول پاک کننده رو با 2 قاشق سوپ خوری صابون پودر شده یا رنده شده و 2 قاشق سوپ خوری آب و کمی جوش شیرین (حدود 1 / 2قاشق چای خوری) را به مخلوط اضافه کنید. سپس محلول را طوری روی لباس بریزید که همه لکه رو بپوشونه، اگر به اندازه کافی ترکیبو روی لکه نریزید بعد از شستن لک روی لباس باقی می مونه. لباسو 2 ساعت در ترکیب خیس کنید؛ سپس آن را آبکشی کنید و لباس ها رو داخل لباسشویی با گرمترین دمای آبی که به پارچه آسیب نمی روسونه بشویید .


 

یک راه دیگه اینه که  ناحیه ای که توسط مام لکه شده روبا سرکه خیس کنید و هشت ساعت بعد اونو بشویید . به همین راحتی !

 

 

 

لکه عرق:

برای از بین رفتن لکه‌های عرق می‌تونید 4 قاشق جوش‌شیرین رو با یک‌چهارم لیوان آب مخلوط کنید تا محلول خمیری شکلی داشته باشید. به‌وسیله یک مسواک کهنه یا برس، محلول رو روی لکه بمالید و بگذارید یک ساعتی روی لباس بمونه؛ وقتی خمیر خشک شد، محل لکه رو با آب سرد بشویید. می‌تونید به جای استفاده از آب، از سرکه سفید استفاده کنید، یعنی جوش‌شیرین رو با سرکه مخلوط کنید تا خمیر بشه و روی لباس بمالید؛ فقط فراموش نکنید که زودتر از یک ساعت لباس رو بشویید. این روش برای یقه‌های لباس بهتر جواب می‌دهد.

 

لکه خون:

 

اگه لباس شما با خون لکه شد، هر چه سریع‌تر به‌فکر راه چاره باشید. قبل از خشک‌شدن لکه خون به‌سادگی می‌‌تونید اونو پاک کنید، اما متأسفانه بعد از 24 ساعت تقریبا هیچ‌چیز برای پاک کردن لکه خون مؤثر نیست.

سرکه یکی از مؤثرترین راهکارها برای پاک کردن لکه خون هست. قبل از خشک‌شدن خون مقداری سرکه‌ی سفید رو روی لکه بریزید و 5 تا 10 دقیقه منتظر بمانید. سپس اونو  بشویید. درصورت نیاز این کارو تکرار کنید.

یک راه دیگه اینه که پارچه‌ای که لک‌ شده رو به‌سرعت در محلول آب سرد و نمک قرار بدید و بگذارید که 3 الی 4 ساعت خیس بخوره. سپس با کمی مایع لباس‌شویی اونو بشویید.

 

لکه سس گوجه فرنگی:

اگه روی لباستون سس گوجه فرنگی ریخت و متوجه اون نشدید و لکه خشک شده بود، در این شرایط برای از بین بردن لکه سس از روی لباس، ابتدا با قاشق یا چاقو ، به دقت لکه رو از روی لباس جدا کنید. سپس توی یک ظرف آب سرد، یک قاشق غذا خوری مایع ظرف شویی و دو قاشق سرکه سفید ریخته و خوب هم بزنید تا مایع ظرف شویی کف کنه. لباسو حداقل نیم ساعت در این محلول قرار بدید و بعد از اون لباسو بشویید، خواهید دید که هیچ لکه ای روی لباس باقی نمونده.

 

جلوگیری از برق نیافتادن لباس ها :

برای اینکه لباسهاتون برق نیفته و قطره های آب، لباسو لک نکنه ، لباسها رو مستقیماً اتو نکنید و همیشه یک پارچه نخی نازک و تمیز سفید روی لباس بیندازید و بعد لباس ها رو اتو کنید.

 

برای جلوگیری از برق افتادن لباس همیشه باید آروم اتو بزنید، اما اگر روی لباستون برق افتاد با یک پارچه نمدار برق اونو  برطرف نمایید.

لباس مشکی از  لباسهاییه که زودتر برق می افته. برای رفع این عیب سه قاشق سوپ خوری سرکه رو در یک لیتر آب ریخته و فرچه نرمی رو در اون خیس کرده و از راه پارچه روی لباس بکشید.

 

روش های پرزگیری لباس های بافت:

پرز گرفتن لباس ها مخصوصا لباس های بافتنی یکی از بدترین اتفاقاتیه که می تونه برای لباس ها بیفته.ظاهر زیبای لباس به وسیله ی این پرزهای گلوله ای ریز و کوچک بسیار ناخوشایند میشه و نیاز به از بین بردن پرز لباس پیدا میکنه.

تیغ یک بارمصرف رو به آرومی روی بافت بکشید. مراقب باشید نخ بافت لباسو نبرید، خصوصا کنار درزها. یا اینکه می تونید بوسیله یک شانه ریز پرزها رو جدا کنید.

 بعد با یک رول پرزگیر اونو از روی کار بردارید.

 

رول پرزگیر رو هم خودتون می تونید با استفاده از نوار چسب درست کنید.

 

روش های پرزگیری لباس های بافت : 

یکی دیگه از روش های پرزگیری، استفاده از پرز گیر برقیه.که پرزهای گلوله ای لباس های بافتنی و نخی را بوسیله اون به راحتی میشه جدا کرد.

 

معرفی نمادهای لیبل شستشو و مراقبت لباس:

(Care Symbol) یا نمادهای خشک شویی و شستن لباس ها، که نماد مراقبت هم نامیده می شن، نمادهای استانداردی هستن که نشون دهنده  روش شستشو، خشک کردن و اتو کردن لباس هست. این نمادها بر روی برچسب هایی (لیبل) با عنوان برچسب مراقبت، متصل به لباس هستند تا نشون بدن که چجوری می تونید به بهترین روش از  لباستون مراقبت کنید  که کیفیت اون حفظ بشه و عمر لباس شما افزایش پیدا کنه. ما شما رو با معنی این نمادها آشنا می کنیم تا به شما کمک کنیم که لباس هاتون زیباتر بمونن.

نمادهای شستشوی لباس:

علائم مراقبتی لباس که شکل تشت آب رو نمایش می دن به شیوه شستشو اشاره دارن.

 1. می تونید لباس رو با آب بشویید به اصطلاح آبشویی کنید.
 2. به هیچ عنوان لباس نباید توسط خودتون شستشو بشه، نه با دست و نه با ماشین لباسشویی، بلکه این لباس حتما باید به خشکشویی سپرده بشه.
 3. لباس فقط با دست شسته بشه.
 4. این نماد به معنای خودداری از چلاندن لباس هست.
 5. شست و شو در دمای پایین،
 6. که وجود یک دایره درون تشت آب به معنی دمای مناسب 30 درجه برای شستشو هست.
 7. شست و شو در دمای متوسط،
 8. که هر دایره که اضافه بشه، یعنی 10 درجه دمای آب بالاتر میره. که دو دایره به معنی دمای مناسب 40 درجه برای شستشو هست.
 9. شست و شو در دمای بالا،
 10. سه دایره به معنی دمای مناسب 50 درجه برای شستشو هست.
 11. تعداد این دایره ها می تونه تا شش هم برسه.
 12. بعضی برچسب ها هم به جای دایره از عدد دما استفاده میکنند که به طور واضحی دمای مناسب برای شستن لباسو مشخص می کنه. که در این صورت باید لباس در آن دما شسته بشه.
 13. وجود یک خط زیر تشت، یعنی دور ماشین لباسشویی رو برای الیاف مصنوعی تنظیم کنید.   توجه به این علامت و تنظیم دور مناسب ازآسیب به لباس جلوگیری می کنه.
 14. اگر  دو خط  زیر تشت وجود داشته باشه، یعنی شما با پارچه هایی ظریف و حساس مثل ابریشم سروکار دارید که باید برای آنها ملایم ترین برنامه ماشین لباسشویی رو انتخاب کنید.

 

نماد های شستشو با استفاده از سفید کننده:

بعضی از علائم مراقبتی لباس به شکل مثلث هستند که معنی این علائم شستشو مربوط به استفاده از مواد سفید کنندست.

 1. یعنی در صورت نیاز میتونید از مواد سفید کننده استفاده کنید.
 2. یعنی استفاده از سفید کننده برای شستشو  ممنوع است.
 3. یعنی استفاده از سفید کننده های کلر دار در شستشو ممنوع است.
 4. قرارداشتن حروف Cl در داخل مثلث یعنی استفاده از سفید کننده های حاوی کلر مجاز است.

 

نماد های مربوط به خشک کردن لباس:

شکل مربع در نماد های شستشوی لباس به معنی توصیه هایی برای نحوه خشک کردن لباس ها می باشد.

 

 1. یعنی برای خشک کردن لباس، می تونید از خشک کن استفاده کنید.
 2. یعنی برای خشک کردن لباس، نباید از خشک کن استفاده کنید.
 3. یعنی شما مجازید از برنامه های ضد چروک همزمان با چرخش برای خشک کردن استفاده کنید.
 4. یعنی لباس شما بافت ظریف و نرمی داره و باید بدون چرخش خشک بشه.
 5. یک دایره در داخل علامت یعنی دمای پایین استفاده بشه.
 6. دو دایره نشون دهنده دمای متوسط برای خشک کردن لباس هاست.
 7. اگه سه دایره درون علامت وجود داشت، شما مجاز به استفاده از دمای بالا در خشک کن هستید.
 8. یعنی شما می تونید لباستون رو برای خشک کردن روی بند آویزون کنید.
 9. یعنی به هیچ وجه نباید لباسو برای خشک کردن آویزون کنید.بلکه باید اونو روی یک سطح صاف قرار بدید تا خشک بشه.
 10.  
 11. وجود سه خط به شکل عمودی در داخل مربع به معنای خشک کردن لباس ها در محیط باز و به وسیله چوب لباسیست.
 12. این نماد یعنی لباس باید در سایه و به دور از تابش آفتاب خشک بشه.

نمادهای مربوط به اتوکشی :

 

 1. یعنی مجاز به استفاده از اتو برای لباس هستید.
 2. اگر روی نماد اتو ضربدر وجود داشته باشه یعنی لباس شما در صورت اتو کردن آسیب می بینه و شما مجاز به اتوکشی اون نیستید.
 3. این نماد یعنی استفاده از بخار هنگام اتو کردن ممنوع است.
 4. وجود یک دایره در داخل شکل اتو یعنی دمای اتو باید پایین و در حدود 120 درجه باشه.
 5. دو دایره در داخل اتو نشون دهنده استفاده از دمای متوسط حدود 150 درجه برای اتو کردن است.
 6. قرار داشتن سه دایره در داخل اتو یعنی شما مجاز به استفاده از دمای بالا در حدود 200 درجه برای اتو کردن هستید.

نمادهای مربوط به خشک شویی :

معنی نمادهای دایره ای شکل بر روی برچسب لباس، مربوط به نکات مراقبتی خشکشویی است.به این معنی که وقتی لباستونو به خشکشویی میسپارید،مسئولان خشکشویی باید به این نماد های شستشو دقت کنند و مطابق با این راهنمایی ها لباس رو شستشو کنند.

 

 1. یک دایره به معنای اینه که لباس برای شستشو حتما باید به خشکشویی داده بشه و نباید توسط خودتان شسته بشه.
 2. اگه روی دایره علامت ضربدر وجود داشته باشه یعنی لباس به هیچ عنوان نباید خشکشویی داده بشه.
 3. اگر درون دایره حروف انگلیسی مثل A ، F، P وجود داشته باشه، نوع ماده شوینده مصرفی  توسط مسئول خشکشویی رو تعیین می کنه.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

می خواییم براتون از دنیای رنگارنگ و جذاب پارچه ها بگیم .

دنیای بزرگی که هر روزه به تنوع اون اضافه می شه .

ما را دنبال کنید تا شما رو به این دنیای شگفت انگیز ببریم و با تاریخ پارچه ها و انواع اون ها و نحوه نگهداری و شست و شوی و خیلی مطالب دیگه آشنا شیم .

کشور ما از گذشته های خیلی دور پیشتاز در هنر بافندگی پارچه بوده است . اولین پارچه های ایرانی احتمالا در شهر شوش و در حدود شش هزار سال پیش از میلاد یافته شدن و این هنر ارزشمند در دوره های مختلف از تاریخ این سرزمین ، روز به روز کامل تر شد و پیشرفت زیادب کرد ، طوریکه پارچه های مرغوب و زربفت ایرانی در دنیا طرفداران بسیاری داشت و این پارچه ها به نقاط مختلف جهان صادر می شد .

در دوره ی صفویه ، به خاطر غلاقه شاهان صفوی به این رشته ، کارگاه های پارچه بافی زیادی در نقاط مختلف ایران به وجود اومد و شهرهای کاشان ، یزد ، اصفهان و کرمان از مراکز مهم صنعت پارچه بافی اون زمان بودن . ولی کم کم به خاطر ضعف صفویه و وقوع جنگ های زیاد در ایران این هنر رو به تباهی رفت تا اینکه در دوره قاجار ، پارچه های وارداتی کم کم جایگزین این پارچه های ایرانی شدن و به دلیل حمایت نکردن از بافندگان داخلی ، این هنر رو به فراموشی رفت .

متاسفانه این روزا ، این هنر ناب ایرانی ، داره فراموش میشه و اکثر بافنده های این پارچه ها آخرین نسل بافنده ها هستن .

در یزد ، کرمان ، کاشان و چند نقطه دیگر هنوز این کارگاه های سنتی کوچک پارچه بافی با مشکلات زیاد برجا هستن .

امیدواریم که این هنر ایرانی ، دوباره بتونه احیا بشه و ما مصرف کننده های ایرانی بتونیم از پارچه های با کیفیت ایرانی استفاده کنیم .

امروز می خواییم با انواع پارچه ها آشناتون کنیم .

کلا پارچه ها به  دو دسته تقسیم می شن :

دسته اول پارچه های الیاف طبیعی هستن و دسته دوم الیاف مصنوعی که توسط بشر ساخته می شن .

هر کدوم از این پارچه ها معایب و محاسن خودشون رو دارن که در ادامه با اون ها آشنا میشیم .

 

پارچه های الیاف طبیعی هم به سه دسته تقسیم می شن :

 • پارچه هایی که منشا گیاهی دارن
 • پارچه هایی که منشا حیوانی دارن
 • و پارچه هایی که از الیاف معدنی ساخته می شن

پارچه های الیاف طبیعی با منشا گیاهی :

 • الیاف میوه ای مانند لیف نارگیل
 • الیاف ساقه ای مانند کنف ، جوت ، لینن
 • الیاف دانه ای مانند پنبه
 • الیاف برگی مانند کتان ، سیسال

 

پارچه های نخ و پنبه بسیار پرطرفدار و پرکاربرد هستن .

این پارچه ها برای فصل گرم خیلی خنک هستن چون باعث جریان هوا و تنفس بدن می شن و تعرق رو کم می کنن .

این پارچه ها به پوست آسیب نمی رسونن و حساسیت هم ایجاد نمی کنن .

الیاف پنبه ای با دوام هستن . در واقع ، در برابر شست و شوی زیاد ولی اصولی مقاوم هستن .

به دلیل این که این پارچه ها بعد از شستن آب میرن ، باید قبل از برش در آب انداخته بشن . همچنین نسبت به مرغوبیت جنس رنگ پس میدن .

یکی دیگه از معایب پارچه های الیاف نخی اینه که به راحتی چروک می شن .

این پارچه ها بید نمی زنن ، ولی اگر در جای مرطوب و تاریک باشن ، کپک می زنن .

 

پارچه های الیاف طبیعی با منشا حیوانی :

در این نوع پارچه از مو ، کرک و پشم حیوانات استفاده می شه . بعضی از این نوع پارچه ها مثل پارچه های ابریشمی از تارهای کرم ابریشم ساخته می شن .

استفاده از پشم حیوانات برای تهیه لباس به هزاران سال پیش برمی گرده ، و بر اساس یافته های باستان شناسی از خاور نزدیک به اروپا راه یافته است .

پارچه های پشمی انواع مختلفی داره مثل پشم کشمیر ، ماهوت ، شتر و ...

بسته به نوع حیوانی که پشم از اون گرفته می شه ، کیفیت این پارچه ها فرق می کنه . معمولا از پشم گوسفند ، بز ، گاو ، موی اسب ، خرگوش و شتر این پارچه ها تولید می شن . برای مثال پارچه ی پشمی کشمیر که از نوعی بز گرفته می شه ، از مرغوب ترین پشم هاست که بسیار سبک ، ظریف ، گرم و لطیفه . پشم های گاوی ضخامت و خشنی بیشتری دارن .

پارچه های پشمی بیشتر از هر پارچه ای رطوبت را جذب و حرارت را دفع می کنن ؛ در نتیجه لباس های پشمی رطوبت هوا را میگیرن و بدن را گرم نگه می دارن .

پارچه های پشم برای تهیه ی انواع لباس های گرم و لباس های رسمی استفاده میشه . بهتره که برای تهیه ی لباس های پشمی از پارچه ی آستری استفاده بشه تا پارچه به طور مستقیم با سطح پوست تماس پیدا نکنه .

پشم بافتی محکم ، مقاوم و راحت داره و به همین دلیل لباس های پشمی بهترین انتخاب برای روزهای زمستان هستن .

لباس هایی که از جنس پشم گوسفند هستند محکم و با دوام اند و کافی است تنها در هنگام شستن مراقب اونها باشیم و بهتره که با ماده شوینده مخصوص و در دمای 30 درجه شسته بشن .

برای افزایش مقاومت پارچه های پشمی اونو با ماده ی شیمیایی ویسکوز ترکیب می کنن . پارچه های پشم ویسکوز که درصد  پشم بیشتری دارن ، مرغوب تر وگرون تر هستن . این نوع پارچه ها مناسب ترین برای کت و شلوار های مردانه هستن و ظاهر و دوام بسیار خوبی دارن . 

در ادامه بحث الیاف طبیعی با منشا حیوانی میرسیم به الیاف ابریشمی .

الیاف ابریشم یکی از قدیمی ترین الیافیه که در طول تاریخ توسط انسان شناخته شده . ابریشم از درخشندگی بی نظیری برخورداره و همیشه نماد زندگی لوکس بوده و هست .ابریشم به طور طبیعی باعث میشه که بدن در زمستان گرم ، و در تابستان خنک بمونه . الیاف ابریشمی حتی از فولاد محکم تر هستن اما انعطاف پذیری و دراپ نرم این پارچه ا.نن رو به یکی از پرطرفدارترین پارچه ها برای پوشاک تبدیل کرده .

پارچه های ابریشمی دو نوع داره :

یکی ابریشم وحشی و دیگری ابریشم پرورشی ، که نوع پرورشی آن لطلفت و نرمی بیشتری داره .

پارچه ابریشمی از مرغوب ترین پارچه هاست که در تهیه ی لباس رسمی و مجلسی کاربرد زیادی داره .

پارچه های ابریشم طبیعی به نگهداری زیادی نیاز داره . نباید اون رو با آب شست و شو داد و با حرارت اتو کرد . بهتره که با بخار شست و شو و خشک بشه .

ابریشم رنگ پذیری بسیار خوب و طیف رنگی گسترده ای داره .

ابریشم مصنوعی ترکیبی از ابریشم با مواد دیگه هست و شباهت زیادی به ابریشم طبیعی داره .

پارچه های صد در صد ابریشم بسیار گرون هستن و دوام کمتری نسبت به ابریشم مصنوعی دارن . به همین دلیل انواع دیگری از ابریشم های ترکیبی مثل تافته ی ابریشم ، ساتن ابریشم و غیره ساخته شدن که اتفاقا بسیار پرطرفدار هستن .

ابریشم در صورتی که با کیفیت و مرغوب باشه و درصد خلوص بالایی داشته باشه ؛ گرد و خاک را به خود جذب نمی کنه . در نتیجه امکان بروز آلرژی های فصلی را نیز به مقدار قابل توجهی کاهش میده .

استفاده از لباس ها ، ملحفه یا رئتختی هایی به جنس پارچه ابریشم هم می تونه در کم کردن اگزماها و همچنین رفع خارش ناشی از آن کمک کننده باشه . برای تعادل دمای بدن بهتره از لباس هایی با جنس ابریشم استفاده بشه . ملحفه و پیژامه های ابریشمی به طور موثر ناشی از گرما را کاهش می دن و بدن را خنک نگه می دارن .

و اما پارچه با الیاف مصنوعی ...

الیاف مصنوعی به گروهی از الیاف نساجی گفته میشه که توسط روش های خاص و صورت مصنوعی تولید میشن و به طور معمول در طبیعت وجود ندارن ولی ممکنه که ریشه طبیعی داشته باشن .

این الیاف از مواد موجود در طبیعت مثل بعضی از گازها و برخی مواد شیمیایی که منشا معدنی دارن ، تهیه می شن .

این الیاف به دو دسته تقسیم میشن :

 1. بازیافتی مثل ویسکوز
 2. مصنوعی مثل نایلون

بازیافت به معنی دوباره استفاده کردن ، احیاء ، اصلاح و ترمیمه .

در صنعت نساجی ، مقدار زیادی زباله تولید می شه و از اونجا که بازیافت از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هست ، در دنیای نساجی طرفداران زیادی داره چون منسوجات ، ترکیبی از الیاف طبیعی زیست تجزیه پذیر و پلاستیک های مصنوعی تجزیه ناپذیر اما قابل بازیافت هستن .

در حال حاظر ، واحدهای پسماند از پوشاک دست دوم و بازمانده های حاصل از تولید پارچه و لباس و پشم دست دوم استفاده می کنن . اگر منسوجات مورد استفاده ، از قبل آسیب جدی ندیده باشن ؛ الیاف با کیفیتی از اون ها به دست میاد .

در حدود 20% از ضایعات پوشاک مصرف شده در کل دنیا به الیاف قابل استفاده در منسوجات تبدیل میشن که این رقم ناچیزی به حساب میاد و باید گسترش پیدا کنه .

الیاف بازیافتی دوستدار محیط زیست هستن چون در فرایند تولید اون ها از حداقل انرژی ، آب ، مواد اولیه استفاده شده و همجنین قابل بازیابی یا مصرف مجدد و بادوام هستن و فرایند تولید اون ها با آلودگی کمتری همراه است .

پارچه های ساخته شده از الیاف خاک قهوه (تفاله) ، جلبک دریایی ، برگ های آناناس یا بطری های پلاستیکی بازیافتی برای آینده صنعت مد پایدار بسیار مهم هستن .

 

 

الیاف بازیافتی دوستدار محیط زیست هستن چون در فرآیند تولید آنها از حداقل انرژی ، آب ، مواد اولیه استفاده شده و همچنین قابل بازیابی یا مصرف مجدد و بادوام هستن و فرآیند تولید آنها با آلودگی کمتری همراه است . 

پارچه های ساخته شده از الیاف خاک قهوه (تفاله) ، جلبک دریایی ، برگ های آناناس یا بطری های پلاستیکی بازیافتی برای آینده صنعت مد پایدار بسیار مهم هستن . 

 

الیاف قهوه : 

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان به شمار می رود ، در نتیجه بیشتر تفاله (خاک) قهوه ها در محیط زیست به عنوان زباله دور ریخته می شود . 

یک شرکت تایوانی مشهور به سینگتکس از خاک قهوه ، الیاف پارچه ای تولید کرده که صد در صد با محیط زیست سازگار هستن . 

آنها در سال 2008 نخ قهوه سازگار با محیط زیست S.Cafe را اختراع کردن که از بطری های پلاستیکی و تفاله های قهوه برای تولید پارچه استفاده بشه . یک فنجون قهوه می تونه تولید کننده دو تیشرت باشه . 

 

 

این نخ های قهوه ویژگی های زیادی داره که به مهمترین و جذابترین آنها اشاره می کنیم :

اولیش خشک شدن سریع هست یعتی اینکه مداوم رطوبت رو از پوست به سطح بیرونی پارچه منتقل می کنه . پارچه رطوبت بدن را پخش و به بیرون انتقال می دهد . 

دومیش کنترل بو هست . در واقع دانه های قهوه در سایز نانو ذرات بو را جذب می کنن . یعنی اینکه بوی بدن را جذب می کنن و خود پارچه هم بوی بدنو نمیگیره .

سومیش اینه که خود بافت پارچه باعث احساس خنکی می شه . و دمای بدن رو حدود 1 تا 2 درجه در مقایسه با پارچه های رایج خنکتر نگه می داره . 

همچنین این نخ از پوست بدن در برابر اشعه فرابنفش محافظت می کنه و به خاطر همین برای استفاده در فضاهای باز بینظیره . 

از همه مهمتر سازگار با محیط زیست چون خودش از مواد دور ریختنی درست شده . 

الیاف قهوه رو می شه در نساجی پوشاک مثل لباس مورد استفاده قرار داد و می تونه توی پوشش فعالیت های روزانه، تی شرت و ... استفاده بشه . 

از اونجا که فیبر قهوه 200 درصد ظرفیت خشک کردن سریع را ارائه می ده ، و با ویژگی های دیگه ای که گفتیم می تونه برای ساخت پارچه لباس ورزشی گزینه ی بسیار مناسبی باشه . 

 

 

چرم کاکتوس :

 

کاکتوس گیاهیه که در سراسر مکزیک به وفور یافت میشه . دو کار آفرین مکزیکی پس از دو سال تحقیق ، موفق به ساخت چرمی بر پایه گیاه کاکتوس شدن .

اسم این چرم Desserto هست و محصولی کاملا پایدار بر پایه گیاه کاکتوسه . این چرم گیاهی انعطاف و نرمی فوق العاده ای داره و به همین دلیل میتونه جایگزین چرم طبیعی و مصنوعی در بسیاری از زمینه ها مثل مد ، مبلمان و صنعت خودروسازی بشه . 

این چرم گیاهی فاقد هرگونه ترکیبات سمی شیمیایی پایدار ، پی وی سی و فتالات هست که به همین دلیل به عنوان یک محصول کاملا زیست سازگار محسوب می شه . جایگزین کردن این چرم کاملا ارگانیک و گیاهی ، موجب آسیب کمتر به حیوانات برای تولید چرم ، کاهش آب مورد نیاز برای فرآیند تولید و کاهش تولید دی اکسید کربن می شود . 

شاید بپرسید که این چرم چجوری ساخته میشه ؟ 

برگ های بالغ کاکتوس رو از مزارع ایالت زاکاتکاس در مکزیک قطع می کنن . برگ ها پس از جدا شدن از گیاه به مدت سه روز زیر نور آفتاب تا اندازه ای خشک می شن که رطوبت مورد نیاز آن ها حفظ بشه . بعد با استفاده از مواد خام ارگانیک و غیر شیمیایی فرآوری شده و به رنگ ، بافت و شکل دلخواه تبدیل میشن . برای رشد این گیاهان به سیستم آبیاری نیاز نیست ، چون آب مورد نیاز از طریق باران و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد گیاه از خاک تامین میشه . مزرعه رشد این کاکتوس ها کاملا ارگانیک بوده و در اون از هیچ علف کش یا سموم شیمیایی استفاده نمیشه . 

چرم گیاهی Desserto بسیار با دوامه و آلودگی روی اون ایجاد اثر و لکه درست نمی کنه و قابلیت انعطاف و تنفس بالایی داره . هر کاری که چرم حیوانی انجام میده ، این چرم گیاهی میتونه عملکردی بهتر از اون داشته باشه . علاوه براین ، چرم کاکتوس از لحاظ قیمت نیز از چرم های حیوانی ارزان تره . 

 

الیاف مصنوعی :

همونطور که قبلا گفتیم الیاف مصنوعی به الیافی گفته میشه که مواد اولیه اونها ، عناصر هیدروکربنی هستن و در طبیعت وجود ندارن . الیاف مصنوعی با روشهای شیمیایی و فیزیکی توسط ساختارهای جدید ساخته میشن . 

 

برای بهبود خواص و بالا بردن کیفیت پارچه ها مثل اتوپذیری و رنگ پذیری بهتر ، جذب رطوبت بالاتر ، ظاهر بهتر و ... الیاف مصنوعی و طبیعی رو مخلوط و نخ ریسی می کنن که در این عمل بسیاری از ضعف های اون ها رفع میشه .

 

از انواع الیاف مصنوعی می شه به موارد کلی زیر اشاره کرد : 

1. پلی آمیدها (نایلون)

2. پلی استرها (پلی استر)

3. پلی اکریلونیتریل (اکریلیک)

 

نایلون : 

برای استفاده از الیاف نایلون در صنعت نساجی ، اغلب نایلون رو با مواد دیگه ای مثل پنبه ، پشم ، ریون و استات مخلوط می کنن تا قدرت جذب رطوبت اون افزایش پیدا کنه . هم چنین دوام الیاف رو میشه با مخلوط کردن با نایلون افزایش داد . نایلون در تهیه جوراب (به دلیل قابلیت کشش زیاد) ، لباس خواب ، ژاکت ، پیراهن ، زیپ کاپشن ، سویشرت ، فرش و مبلمان کاربرد داره .

به طور کلی پارچه هایی که از الیاف نایلون ساخته میشن بسیار با دوام و مقاوم هستن و جذب رطوبت هم ندارن ولی گاهی برای لباس به خصوص در هوای گرم مناسب نیستن . 

مقاومت در برابر سایش و کشش ، نداشتن آبرفت ، چروک ناپذیری ، مقاومت در برابر پوسیدگی ، نگهداری آسان و خشک شدن سریع از ویژگی های الیاف نایلون هست . 

نایلون همچنین برای تهیه کمربند ایمنی ، چتر نجات ، سایبان ، طناب ، تور ماهیگیری ، تور حفاظتی ، پارچه صافی ، نخ بخیه جراحی ، منسوجات بی بافت ، مسواک و برس استفاده میشه .

 

پلی استر : 

پلی استر به همراه نایلون و ریون ، اولین موادی بودن که بخش عمده ای از مصرف مواد اولیه در بازار صنعت نساجی رو که طی هزاران سال ، الیاف طبیعی رو در اختیار داشتن به خودشون اختصاص دادن . به تدریج تولید جهانی پلی استر از نایلون سبقت گرفت و اکنون حدود 75 درصد مصرف الیاف مصنوعی رو تشکیل میدن . 

از ویژگی های این الیاف ، چروک ناپذیری عالی ، دوام بالا ، مقاومت زیاد در برابر پارگی ، نداشتن آبرفت ، عایق حرارتی خوب ، سهولت نگهداری و امکان اتوی مداوم هست . 

کاربرد اون در تهیه پارچه حریر ، کراوات ، آستری ، مایو ، لباس ورزشی هست و از مخلوط اون با پشم ، پارچه پشمی و فاستونی تهیه میشه که برای کت و شلوار و لباس زنونه و مردونه کاربرد داره . 

از مخلوط اون با پنبه یا ویسکوز ، جوراب ، لباس کار ، بارانی ، لباس ورزشی ، ملحفه ، رومبلی و پارچه مخمل تهیه میشه . الیاف پلی استر در ترکیب با الیاف دیگه با درصدهای مختلف در کشورهای مختلف ، با نام های گوناگونی شناخته میشه مثل ترویرا در آلمان ، ترگال در فرانسه ، تترون در ژاپن ، داکرون در آمریکا، تریلین در انگلیس ، ترینال در ایتالیا . 

 

اکریلیک :

الیاف کریلیک از مهم ترین و پرمصرف ترین الیاف مصنوعی به شمار می روند و جایگزین پشم هیت ( پشم مصنوعی) که در فرش ماشینی و پتو به کار میره .

یکی دیگه از خواصی که " الیاف کریلیک" دارن ایجاد خاصیت جمع شوندگی در اونهاست که در تهیه لباس های زمستانی ، کشباف های ضخیم و البسه ورزشی استفاده می شه . 

الیاف کریلیک گرمارفت دارن یعنی تا 20-25 درصد در حالت بخار میتونن جمع بشن . 

ویژگی های خاص الیاف کریلیک که می شه بهشون اشاره کرد موارد زیر هستن :

- رنگ پذیری یکنواخت و با دوام 

- مقاومت در برابر عوامل محیطی از جمله نور خورشید و ... 

- مقاومت بالا در برابر پارگی 

- مقاومت در برابر آبرفت 

- طول عمر بالای الیاف 

- استحکام بالای نخ تولید شده از این الیاف 

- حالت ارتجاعی بالای الیاف 

- دیرتر کثیف شدن و از طرفی زودتر تمیز شدن الیاف در شستشو 

 

 

 

 

 

 

پربازدیدترین مطالب