آخرین مقالات

تا حالا دقت کردید لباساتون چندبار توی ماه شسته می شه؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حتما تا حالا براتون پیش اومده لباسی که جنسش هم خوب بوده تو این شست و شوهای مداوم رنگش بره، پارچش کهنه بشه و هزارتا اتفاق بد دیگه براش بیفته؟ 

 

همه ی اینا اتفاق می افته چون با روش های درست شست و شو  هر پارچه آشنایی نداریم.

 

 ما به شما راهکارهای ساده ای ارائه میدیم که باعث می شه عمر لباسای قشنگتون بیشتر بشه.

 

لباس هایی با پارچه جین : 

 

برای شستن لباس های جین نکته خیلی مهم اینه که حتما اونارو پشت و رو کنید.

 

اگه شلوار هست زیپ اونو حتما ببندید.

 

 

این کار باعث می شه که رنگ پارچه جین نره و بستن زیپ مانع سایش لباس جین و لباس هایی می شه که همراه اون توی ماشین لباسشویی هستن.

نکته بعدی اینه که لباس های جینو نباید زودبه زود یا دیر به دیر شست.

هر دو عمل باعث از بین رفتن رنگ پارچه می شن.

حواستون باشه که اصلا نباید لباس های جینو در دمای بالای 40 درجه سانتی گراد بشویید چون بافت پارچه از بین میره.

دیدید بعضی وقتا لباس های جینو از توی ماشین لباسشویی درمیاریم و با همچین صحنه ای مواجه می شیم؟می دونید چرا این اتفاق می افته؟

زمانی این اتفاق می افته که ماشین لباسشویی برنامشو تموم کرده و خاموش شده و ما چند ساعت بعد لباسو از توی ماشین دراوردیم و آویزون کردیم تا خشک بشن. این مدت زمانی که توی ماشین و به حالت مچاله بوده باعث می شه توی قسمت تاخوردگی های چروک، سفید بشه و لباس شما خراب بشه. پس حواستون باشه بلافاصله اونو از توی ماشین لباسشویی دربیارید و توی سایه و  هوای آزاد آویزونش کنید.

 

بعضی از لباس های جین هستن که رنگ میدن، اول که سعی کنید لباس های جینی که رنگ میدنو نخرید چون رنگ روی پارچه تثبیت نشده و این رنگ ها خیلی مضر هستن.ولی اگه  لباس جینیو خریدید که رنگ میداد، قبل از اینکه اونو بپوشید کارهای زیرو انجام بدید:

لباس جینو توی یک تشت بذارید. سه فنجان و یا اگه لازمه بیشتر، سرکه سفید و کمی آب سرد روی لباس بریزید و اجازه بدید لباس 15 دقیقه در سرکه خیس بخوره.

 

لباس‌ جینو پشت‌و رو کرده و بعد آبکشی کنید و بعد از اون، با پودر یا مایع مخصوص ماشین لباسشویی و مجددا یک فنجان سرکه بشوئید و در سایه و هوای آزاد آویزون کنید تا خشک بشه.

 

از بین بردن لکه از روی لباس جین :

 

اگه روی لباس جینتون لکه شد هر چه سریعتر برای از بین بردن لکه اقدام کنید.لکه های قدیمی سختتر از بین میرن.

اگه لکه روغن  روی لباستون بود زیر اون قسمت از لباس که لکه هست یک ظرف بذارید و بعد روی اون سه قاشق سرکه سفیدبریزیدو روی اون نمک دریا بریزید بطوریکه همه ی لکه با نمک پوشونده بشه  و اگه لکه قدیمی بود می تونید خیلی کم جوش شیرین به اون اضافه کنید و بذارید یک ساعت بمونه و سپس اونو آبکشی کنید و بعد از پشت و رو کردن کردن لباس، با ماشین لباسشویی بشویید.

 

روش شستشوی لباس های پشمی و بافت:

 

 

حالا که پاییز قشنگ اومده و زمستون تو راهه وقتشه که بیایم راجع به روش های شستشو و نگهداری لباس های زمستونه صحبت کنیم.

لباس های پشمی و بافت در صورتی که درست شسته و خشک نشن، ممکنه تنگ و کوتاه  یا بلند و شل بشن.

 

نکته اول که خیلی مهمه اینه که حتما همیشه قبل از شستن لباس به برچسب اون دقت کنید. ببینید چه روشی رو بهتون پیشنهاد کرده و معمولا درجه حرارت آب  و نوع مواد مناسب مثل پودرهای بدون آنزیم و غیره برای شستشو  در اون ذکر شده.

نکته بعدی اینه که قبل از شست و شو حتما لباسو پشت و رو کنید تا لباستون در زمان شستشو پرز نده.

 

شست و شو با دست یا ماشین لباسشویی:

 

به تنظیمات ماشین لباسشویی دقت کنید اگر درجه مخصوص لباس های پشمیو نداشت روی حالت Handwash قرار بدید و با پایین ترین درجه حرارت آب و هم چنین پایین ترین درجه سرعت چرخش اونو بشویید. از پودر بدون آنزیم یا مایع شستشوی لباس ملایم  استفاده کنید.و اصلا از خشک کن ماشین هم استفاده نکنید.

 

ترجیحا از آب سرد برای شستشوی لباس زمستانی پشمی استفاده کنید.

از مایع بدون آنزیم یا صابون ملایم استفاده کنید و لباسو چنگ نزنید و به آرومی با دست روی اون بکشید.

برای اینکه آب اضافیه اونو بگیرید اونو مچاله نکنید و فشار ندید.

 

توصیه می‌کنیم که لباس‌های زمستانی ضخیم را با ماشین لباسشویی و لباس‌های بافت ظریف را با دست بشویید.

 

روش خشک کردن لباس های پشمی و بافت:

لباس های بافتنی کاملاً خیسو به هیچ وجه آویزان نکنید چون باعث کش آمدن قسمت هایی از لباس می شه و هم چنین برای گرفتن آب اضافی لباس از خشک کن ماشین  لباسشویی  استفاده نکنید. چون چرخش زیاد باعث تغییر شکل و خراب شدن لباس پشمی می شه.

بهترین روش این هست که پس از اتمام شستشوی لباس با دست یا ماشین لباسشویی، لباسو روی یک حوله تمیز قرار بدید و حوله را با لباس رول کنید تا آب اضافی اون گرفته بشه.

بعد از اینکه آب اضافی لباس گرفته شد، اونو روی سطح صاف پهن کنید تا خشک بشه.

 

 

اتوکشی و مراقبت از لباس های پشمی و بافتنی:

اگر تمایل دارید لباس پشمی خودتونو اتو کنید توصیه می شه که یک پارچه ی مرطوب  بر روی لباس پشمی  قرار بدید و بعد روی اون اتو بکشید چون در اثر حرارت مستقیم بافت لباس های پشمی از بین می ره .

برای نگهداری از لباس پشمی در کمد لباس ها، حتماً جیب لباس را خالی کنید و سعی کنید لباستون رو در محیط خنک نگهداری کنید.

لباس های پشمی رو درون کمدهای تنگ نگهداری نکنید چون این لباس ها برای سالم بودن نیاز به تنفس هوا دارند.

 

 

روش های لکه بری لباس:

 

برای هممون پیش اومده که لباسمون لکه شده و دیگه نتونستیم از اون استفاده کنیم.خیلی از لکه ها هستن که به راحتی از روی لباس پاک نمی شن ‌و نیازمند روش های خاصی برای لکه گیری هستن . با ما همراه باشید تا روش های آسون و سریع رو یاد بگیرید.

مهمترین بخش لکه‌ گیری اینه که در اسرع وقت تمیزکاری اولیه رو انجام بدید. هرچه سریع‌تر کار پاک کردن لکه را شروع کنید، احتمال اینکه بتوانید اونو برطرف کنید بیشتره. چه بسا که با همون لکه گیری به موقع و سریع خیلی از لکه ها از بین برن.

 

لکه روغن:

 

برای از بین بردن لکه ی روغن غذا که معمولا به خاطر ترکیب اون با مواد دیگه مثل زردچوبه و ...رنگیه ،به روش زیر عمل کنید:

 

هر گونه روغن و چربی اضافی رو با یک دستمال کاغذی بگیرید. مقدار کمی مایع ظرفشویی رو در آب بریزید و  آب رو هم بزنید تا کف کنه. حالا یک مسواک نرم کهنه بردارید و لکه رو با استفاده از حرکات دایره ای پاک کنید و دقت کنید که به هر دو طرف پارچه (داخل و بیرون از لباس) نفوذ کنه و سپس لباسو به تنهایی با مواد شوینده تمیز بشویید.

 

ولی اگر لکه روغن ،لکه روغن غذا نبود، یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن، اینه که اصلا به اون آب نزنید، زیر اون قسمتی که لکه شده یک کاغذ قرار بدید و بعد روی لکه رو با یک پودر جاذب مثل نشاسته‌ی ذرت، نمک، جوش شیرین یا پودر بچه بپوشونید و بذارید چند ساعتی بمونه. سپس بدون اونکه ساییده بشه، پودر را از روی پارچه بردارید. و سپس  بشویید. 

 

 

لکه شمع:

برای پاک کردن لکه شمع،ابتدا موم اضافی را بردارید.

سپس قسمت لکه شده را بین دو کاغذ خشک قرار بدید و با اتوی داغ اتو کنید، سپس اون قسمتو با مواد شوینده و اسفنج بشوئید.

آدامس:

برای پاک کردن آدامس، لباسو توی فریزر بگذارید تا منجمد بشه، اگر این‌کار براتون امکان‌پذیر نیست می‌تونید یک تکه یخ رو روی قسمتی از پارچه که آدامس به اون چسبیده قرار بدید. وقتی آدامس سخت و سفت شد می‌تونید اونو از پارچه جدا کنید، بدون اینکه لکه‌ای از اون باقی بمونه.

 

لکه چای یا قهوه:

خیلی سریع عمل کنید. اگر لکه، تازه و هنوز مرطوب هست به سرعت اونو  با یک حوله کاغذی یا چند دستمال کاغذی خشک کنید. این مرحله احتمال اثرگذاری مراحل بعدیو بیشتر می کنه.اگر از سرعت عمل بالایی برخوردار باشید و بلافاصله پیش از خشک شدن لکه،اونو با آب داغ شستشو بدید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

اگر بلافاصله قادر به شستشوی لکه ایجاد شده  روی لباستون نیستید، مقداری نمک روی سطح لکه بریزید. چند دقیقه صبر کنید تا کاملا موادو به خودش جذب کنه، بعد با دستمال کاغذی، نمکو از روی سطح لباس پاک کنید. بعد از مهیا شدن شرایط شستشو، می تونید با آب گرم و مواد شوینده به خوبی لباسو شسته و آبکشی کنید.(توجه داشته باشید که دمای آبو از روی حداکثر دمای ذکر شده روی برگه نحوه شست و شو که معمولا به لباس متصل هست چک کنید)

روش دیگه اینه که لکه را با آب سرد بشویید، به مدت 3 تا 5 دقیقه آن را از سمت پشت لکه، زیر شیر آب سرد بگیرید. لکه رو هر یک یا چند دقیقه بمالید. این کار به کمرنگ شدن لکه های سمج ترکمک می کنه. برای پاک کردن لکه های تازه تراین کار را 2 تا 3 بار تکرار کنید.

اگر لکه بزرگ باشه می تونید یک شب، لباسو در آب سرد نگه دارید. می تونید مقدار کمی شوینده هم در محلول آب بریزید تا کاملا تمیز بشه.

 

چسب حرارتی:

 

اگر زمان کافی دارید، پارچه چسبی را برای یک شب درون فریزر قرار بدید تا چسب شکننده بشه؛ به‌این‌ترتیب با استفاده از جسم کند مثل پشت چاقو می‌تونید اونو جدا کنید و با استفاده از پاک‌کننده‌های موجود در بازار چسب روی پارچه رو پاک کنید.

 

اگر زمان کافی ندارید، استون می‌تونه پاک کننده مناسبی باشه.ولی حتما باید روی قسمت کوچکی از لباس اونو امتحان کنید تا مطمئن بشید که به رنگ و بافت پارچه لباس آسیب نمی رسونه.

 

یک حوله زیر قسمت لکه شده قرار بدید، با پارچه‌ای آغشته به استون چسبو پاک کنید. برای پاک کردن لکه  اونو از بیرون به سمت داخل تمیز کنید. سپس با اسفنج به‌صورت ضربه‌ای روی لکه بزنید. بعد از پاک کردن چسب اونو به روش‌های معمول بشویید.

 

 

 

چسب قطره ای و چسب ناخن مصنوعی:

برای هر دو چسب به یک روش می تونید عمل کنید:

 

اول باید بزارید که چسب کاملا خشک بشه.

 

بعد با یک پارچه آغشته به استون(در اینجا منظور لاک پاکن های موجود که فاقد استون هستن نیست و باید درصد بالایی استون داشته باشه) روی قسمت کوچکی از لباس امتحان می کنید که به بافت و رنگ پارچه آسیبی نرسه.بعد روی لکه به آرومی با پارچه آغشته شده  به استون می کشید.

 

با استفاده از قسمت پشت چاقو سعی کنید تکه‌های شل شده و سست چسبو بکنید. ممکن است این مرحله نیاز به تکرار داشته باشد.

 

پس از کنده شدن چسب با توجه به راهنمای شستشوی پارچه، اونو بشویید.


 

 قبل از قرار دادن پارچه در خشک‌کن دوباره پارچه را بررسی کنید تا مطمئن بشید چسبی روی لباس باقی نمونده. اگر مقداری چسب روی لباس باقی مونده باشه، باید پاک بشه؛ چون دمای خشک‌کن باعث سفت شدن و چسبیدن چسب شده و کندن اونو تقریباً غیرممکن می‌کنه.

 

 

لکه جوهر:

 

 

برای پاک کردن لکه جوهر دائمی می‌تونید از الکل پزشکی استفاده کنید.

 

پارچه‌ی لکه‌دارو روی یک حوله‌ی سفید تمیز قرار بدید. اول الکلو روی گوشه‌ای از پارچه که در معرض دید نیست امتحان کنید. اگر پارچه تغییر نکرد و خراب نشد، محل لکه رو با الکل پاک کنید. حوله‌ی زیرین کم‌کم خیس می‌شه و لکه‌ی جوهر به اون نفوذ می‌کنه. برای اینکه پارچه دوباره جوهرو جذب نکنه، اونو به گوشه‌ی تمیز دیگه ای از حوله منتقل کنید. این کارو تکرار کنید تا تمام جوهر پاک بشه. سپس الکلو از محل بشویید.

 

اگر می‌خواهید جوهر خودکارو بشویید، بعد از استفاده از الکل، مقداری مایع لباس‌شویی معمولی روی محل لکه‌ بریزید و بذارید 3 تا 5 دقیقه بمونه و بعد در گرم‌ترین دمای آبی که به پارچه آسیب نمی‌زنه، لباس‌تان رو بشویید.

 

شاید عجیب به‌نظر برسه، اما خیسوندن پارچه در شیر ممکنه لکه رو پاک کنه. در یک ظرف کم‌عمق آن‌قدر شیر بریزید که روی لکه رو بپوشونه. محل لکه را در ظرف بذارید تا یک شب بمونه. روز بعد اونو بیرون بیارید و به روش معمول بشویید.

 

لکه مام عرق گیر:

ابتدا لباسو پشت و رو کنید، سپس یک کاسه کوچک از محلول پاک کننده رو با 2 قاشق سوپ خوری صابون پودر شده یا رنده شده و 2 قاشق سوپ خوری آب و کمی جوش شیرین (حدود 1 / 2قاشق چای خوری) را به مخلوط اضافه کنید. سپس محلول را طوری روی لباس بریزید که همه لکه رو بپوشونه، اگر به اندازه کافی ترکیبو روی لکه نریزید بعد از شستن لک روی لباس باقی می مونه. لباسو 2 ساعت در ترکیب خیس کنید؛ سپس آن را آبکشی کنید و لباس ها رو داخل لباسشویی با گرمترین دمای آبی که به پارچه آسیب نمی روسونه بشویید .


 

یک راه دیگه اینه که  ناحیه ای که توسط مام لکه شده روبا سرکه خیس کنید و هشت ساعت بعد اونو بشویید . به همین راحتی !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

می خواییم براتون از دنیای رنگارنگ و جذاب پارچه ها بگیم .

دنیای بزرگی که هر روزه به تنوع اون اضافه می شه .

ما را دنبال کنید تا شما رو به این دنیای شگفت انگیز ببریم و با تاریخ پارچه ها و انواع اون ها و نحوه نگهداری و شست و شوی و خیلی مطالب دیگه آشنا شیم .

کشور ما از گذشته های خیلی دور پیشتاز در هنر بافندگی پارچه بوده است . اولین پارچه های ایرانی احتمالا در شهر شوش و در حدود شش هزار سال پیش از میلاد یافته شدن و این هنر ارزشمند در دوره های مختلف از تاریخ این سرزمین ، روز به روز کامل تر شد و پیشرفت زیادب کرد ، طوریکه پارچه های مرغوب و زربفت ایرانی در دنیا طرفداران بسیاری داشت و این پارچه ها به نقاط مختلف جهان صادر می شد .

در دوره ی صفویه ، به خاطر غلاقه شاهان صفوی به این رشته ، کارگاه های پارچه بافی زیادی در نقاط مختلف ایران به وجود اومد و شهرهای کاشان ، یزد ، اصفهان و کرمان از مراکز مهم صنعت پارچه بافی اون زمان بودن . ولی کم کم به خاطر ضعف صفویه و وقوع جنگ های زیاد در ایران این هنر رو به تباهی رفت تا اینکه در دوره قاجار ، پارچه های وارداتی کم کم جایگزین این پارچه های ایرانی شدن و به دلیل حمایت نکردن از بافندگان داخلی ، این هنر رو به فراموشی رفت .

متاسفانه این روزا ، این هنر ناب ایرانی ، داره فراموش میشه و اکثر بافنده های این پارچه ها آخرین نسل بافنده ها هستن .

در یزد ، کرمان ، کاشان و چند نقطه دیگر هنوز این کارگاه های سنتی کوچک پارچه بافی با مشکلات زیاد برجا هستن .

امیدواریم که این هنر ایرانی ، دوباره بتونه احیا بشه و ما مصرف کننده های ایرانی بتونیم از پارچه های با کیفیت ایرانی استفاده کنیم .

امروز می خواییم با انواع پارچه ها آشناتون کنیم .

کلا پارچه ها به  دو دسته تقسیم می شن :

دسته اول پارچه های الیاف طبیعی هستن و دسته دوم الیاف مصنوعی که توسط بشر ساخته می شن .

هر کدوم از این پارچه ها معایب و محاسن خودشون رو دارن که در ادامه با اون ها آشنا میشیم .

 

پارچه های الیاف طبیعی هم به سه دسته تقسیم می شن :

  • پارچه هایی که منشا گیاهی دارن
  • پارچه هایی که منشا حیوانی دارن
  • و پارچه هایی که از الیاف معدنی ساخته می شن

پارچه های الیاف طبیعی با منشا گیاهی :

  • الیاف میوه ای مانند لیف نارگیل
  • الیاف ساقه ای مانند کنف ، جوت ، لینن
  • الیاف دانه ای مانند پنبه
  • الیاف برگی مانند کتان ، سیسال

 

پارچه های نخ و پنبه بسیار پرطرفدار و پرکاربرد هستن .

این پارچه ها برای فصل گرم خیلی خنک هستن چون باعث جریان هوا و تنفس بدن می شن و تعرق رو کم می کنن .

این پارچه ها به پوست آسیب نمی رسونن و حساسیت هم ایجاد نمی کنن .

الیاف پنبه ای با دوام هستن . در واقع ، در برابر شست و شوی زیاد ولی اصولی مقاوم هستن .

به دلیل این که این پارچه ها بعد از شستن آب میرن ، باید قبل از برش در آب انداخته بشن . همچنین نسبت به مرغوبیت جنس رنگ پس میدن .

یکی دیگه از معایب پارچه های الیاف نخی اینه که به راحتی چروک می شن .

این پارچه ها بید نمی زنن ، ولی اگر در جای مرطوب و تاریک باشن ، کپک می زنن .

 

پارچه های الیاف طبیعی با منشا حیوانی :

در این نوع پارچه از مو ، کرک و پشم حیوانات استفاده می شه . بعضی از این نوع پارچه ها مثل پارچه های ابریشمی از تارهای کرم ابریشم ساخته می شن .

استفاده از پشم حیوانات برای تهیه لباس به هزاران سال پیش برمی گرده ، و بر اساس یافته های باستان شناسی از خاور نزدیک به اروپا راه یافته است .

پارچه های پشمی انواع مختلفی داره مثل پشم کشمیر ، ماهوت ، شتر و ...

بسته به نوع حیوانی که پشم از اون گرفته می شه ، کیفیت این پارچه ها فرق می کنه . معمولا از پشم گوسفند ، بز ، گاو ، موی اسب ، خرگوش و شتر این پارچه ها تولید می شن . برای مثال پارچه ی پشمی کشمیر که از نوعی بز گرفته می شه ، از مرغوب ترین پشم هاست که بسیار سبک ، ظریف ، گرم و لطیفه . پشم های گاوی ضخامت و خشنی بیشتری دارن .

پارچه های پشمی بیشتر از هر پارچه ای رطوبت را جذب و حرارت را دفع می کنن ؛ در نتیجه لباس های پشمی رطوبت هوا را میگیرن و بدن را گرم نگه می دارن .

پارچه های پشم برای تهیه ی انواع لباس های گرم و لباس های رسمی استفاده میشه . بهتره که برای تهیه ی لباس های پشمی از پارچه ی آستری استفاده بشه تا پارچه به طور مستقیم با سطح پوست تماس پیدا نکنه .

پشم بافتی محکم ، مقاوم و راحت داره و به همین دلیل لباس های پشمی بهترین انتخاب برای روزهای زمستان هستن .

لباس هایی که از جنس پشم گوسفند هستند محکم و با دوام اند و کافی است تنها در هنگام شستن مراقب اونها باشیم و بهتره که با ماده شوینده مخصوص و در دمای 30 درجه شسته بشن .

برای افزایش مقاومت پارچه های پشمی اونو با ماده ی شیمیایی ویسکوز ترکیب می کنن . پارچه های پشم ویسکوز که درصد  پشم بیشتری دارن ، مرغوب تر وگرون تر هستن . این نوع پارچه ها مناسب ترین برای کت و شلوار های مردانه هستن و ظاهر و دوام بسیار خوبی دارن . 

در ادامه بحث الیاف طبیعی با منشا حیوانی میرسیم به الیاف ابریشمی .

الیاف ابریشم یکی از قدیمی ترین الیافیه که در طول تاریخ توسط انسان شناخته شده . ابریشم از درخشندگی بی نظیری برخورداره و همیشه نماد زندگی لوکس بوده و هست .ابریشم به طور طبیعی باعث میشه که بدن در زمستان گرم ، و در تابستان خنک بمونه . الیاف ابریشمی حتی از فولاد محکم تر هستن اما انعطاف پذیری و دراپ نرم این پارچه ا.نن رو به یکی از پرطرفدارترین پارچه ها برای پوشاک تبدیل کرده .

پارچه های ابریشمی دو نوع داره :

یکی ابریشم وحشی و دیگری ابریشم پرورشی ، که نوع پرورشی آن لطلفت و نرمی بیشتری داره .

پارچه ابریشمی از مرغوب ترین پارچه هاست که در تهیه ی لباس رسمی و مجلسی کاربرد زیادی داره .

پارچه های ابریشم طبیعی به نگهداری زیادی نیاز داره . نباید اون رو با آب شست و شو داد و با حرارت اتو کرد . بهتره که با بخار شست و شو و خشک بشه .

ابریشم رنگ پذیری بسیار خوب و طیف رنگی گسترده ای داره .

ابریشم مصنوعی ترکیبی از ابریشم با مواد دیگه هست و شباهت زیادی به ابریشم طبیعی داره .

پارچه های صد در صد ابریشم بسیار گرون هستن و دوام کمتری نسبت به ابریشم مصنوعی دارن . به همین دلیل انواع دیگری از ابریشم های ترکیبی مثل تافته ی ابریشم ، ساتن ابریشم و غیره ساخته شدن که اتفاقا بسیار پرطرفدار هستن .

ابریشم در صورتی که با کیفیت و مرغوب باشه و درصد خلوص بالایی داشته باشه ؛ گرد و خاک را به خود جذب نمی کنه . در نتیجه امکان بروز آلرژی های فصلی را نیز به مقدار قابل توجهی کاهش میده .

استفاده از لباس ها ، ملحفه یا رئتختی هایی به جنس پارچه ابریشم هم می تونه در کم کردن اگزماها و همچنین رفع خارش ناشی از آن کمک کننده باشه . برای تعادل دمای بدن بهتره از لباس هایی با جنس ابریشم استفاده بشه . ملحفه و پیژامه های ابریشمی به طور موثر ناشی از گرما را کاهش می دن و بدن را خنک نگه می دارن .

و اما پارچه با الیاف مصنوعی ...

الیاف مصنوعی به گروهی از الیاف نساجی گفته میشه که توسط روش های خاص و صورت مصنوعی تولید میشن و به طور معمول در طبیعت وجود ندارن ولی ممکنه که ریشه طبیعی داشته باشن .

این الیاف از مواد موجود در طبیعت مثل بعضی از گازها و برخی مواد شیمیایی که منشا معدنی دارن ، تهیه می شن .

این الیاف به دو دسته تقسیم میشن :

  1. بازیافتی مثل ویسکوز
  2. مصنوعی مثل نایلون

بازیافت به معنی دوباره استفاده کردن ، احیاء ، اصلاح و ترمیمه .

در صنعت نساجی ، مقدار زیادی زباله تولید می شه و از اونجا که بازیافت از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هست ، در دنیای نساجی طرفداران زیادی داره چون منسوجات ، ترکیبی از الیاف طبیعی زیست تجزیه پذیر و پلاستیک های مصنوعی تجزیه ناپذیر اما قابل بازیافت هستن .

در حال حاظر ، واحدهای پسماند از پوشاک دست دوم و بازمانده های حاصل از تولید پارچه و لباس و پشم دست دوم استفاده می کنن . اگر منسوجات مورد استفاده ، از قبل آسیب جدی ندیده باشن ؛ الیاف با کیفیتی از اون ها به دست میاد .

در حدود 20% از ضایعات پوشاک مصرف شده در کل دنیا به الیاف قابل استفاده در منسوجات تبدیل میشن که این رقم ناچیزی به حساب میاد و باید گسترش پیدا کنه .

الیاف بازیافتی دوستدار محیط زیست هستن چون در فرایند تولید اون ها از حداقل انرژی ، آب ، مواد اولیه استفاده شده و همجنین قابل بازیابی یا مصرف مجدد و بادوام هستن و فرایند تولید اون ها با آلودگی کمتری همراه است .

پارچه های ساخته شده از الیاف خاک قهوه (تفاله) ، جلبک دریایی ، برگ های آناناس یا بطری های پلاستیکی بازیافتی برای آینده صنعت مد پایدار بسیار مهم هستن .

پربازدیدترین مطالب